21.08.2014

Złota płyta - złota trasa!

ZŁOTA TRASA DOROTY MIŚKIEWICZ & KWADROFONIK

Dorota Miśkiewicz i zespół Kwadrofonik zdobyli złotą płytę za album „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci". Rusza jesienna odsłona trasy koncertowej, podczas której artyści zaprezentują utwory z nagrodzonego albumu.

Sukces sprzedażowy albumu pokazał, że piosenki, które powstały w latach 40. XX wieku nadal mają swój urok. Tym razem nadano im nowoczesną formułę, łącząc brzmienie dwóch fortepianów, całej gamy instrumentów perkusyjnych i głosu Doroty Miśkiewicz, w którym, oprócz muzycznej wielobarwności, ujawniła się też aktorska swada, wciągająca najmłodszych w sam środek piosenkowych historii.
Wykorzystująca różnorodne instrumentarium płyta jest twórczym opracowaniem utworów, które Lutosławski napisał z myślą o dzieciach. Jak widać bardzo udanym, bo oczarował nie tylko dzieci, ale także ich rodziców i dziadków!
Zarówno płyta, jak i towarzyszące jej koncerty to połączenie dwóch, niełatwych gatunków: muzyki poważnej i jazzu. Aranżacyjne pomysły instrumentalistów, znanych z wykonań współczesnej muzyki poważnej spotykają się tu z zakotwiczonym w jazzie głosem Doroty. Okazuje się jednak, że coś, co dorośli uznają za trudne, dzieci odbierają zupełnie inaczej. Najmłodsi nie zastanawiają się nad tym, czy muzyka jest łatwa, nie analizują przebiegów harmonicznych, po prostu jej słuchają.
Koncertom wspieranym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego towarzyszą poruszające wyobraźnię wizualizacje Jago VJ, a najmłodsi mogą z bliska zobaczyć instrumenty typowe dla dużych, filharmonicznych sal. Poznają ich nazwy, kształty i możliwości brzmieniowe. Warto podkreślić, że muzycy do wspólnego śpiewania kilku utworów zaprosili dzieci, przygotowane na tę okazję podczas specjalnych warsztatów. Dzięki temu młodzi odbiorcy jeszcze bardziej mogą utożsamiać się z piosenkami Lutosławskiego i Tuwima - poczuć, że napisano je o nich i dla nich.

WWW.LUTOSLAWSKITUWIM.COM

TRASA KONCERTOWA 
„LUTOSŁAWSKI, TUWIM. PIOSENKI NIE TYLKO DLA DZIECI"

30 sierpnia – Katowice // 5 września – Ełk //18 września – Kutno //
20 września – Konin // 21 września – Gdańsk // 28 września - Kraków //
16 listopada – Łódź // 20 listopada - Głogów